Týden ve světové ekonomice: Čína vyděsila trhy

Britská libra krvácí, Čína vypálila tvrdou salvu v obchodní válce a slovenské banky budují rezervy. Přečtěte si výběr nejzajímavějších zpráv ze světa byznysu a financí.
Obchodní válka eskaluje
Konflikt mezi USA a Čínou můžeme už s čistým svědomím nazvat obchodní válkou. Čína již opustila strategii fackovacího panáka a vrátila Trumpovi úder, na dvou frontách.

První reakcí bylo cílené oslabení čínského juanu, měnová manipulace, na kterou je Trump speciálně alergický. Jde o nejklasičtější výtku vůči Číně. Tím, že drží juan slabý, dělají svůj export mnohem atraktivnějším v zahraničí – je to nefér obchodní praktika, kterou WTO zakazuje.

Druhou reakcí byla výzva státním firmám, aby přestali kupovat americkou zemědělskou produkci. Znovu jde o bolestivý bod pro amerického prezidenta, mnoho farmářů patří mezi jeho silných podporovatelů.

Akciové trhy reagovaly pádem, celková reakce hraničila až s panikou. Ceny dluhopisů vystoupali do závratných výšin, protože investoři utíkali „do bezpečí“. Situace se koncem týdne uklidnila, čeká se na Trumpův další tah.

Na jedné straně musí odpovídat tvrdě a jasně, ale stále s ohledem na volby v příštím roce. Do těch chce jít s výborně fungující ekonomikou a silným akciovým trhům, jinak jsou jeho šance mizivé. I to je důvodem na silný optimismus a očekávání, že k dohodě dojde v relativně krátkém horizontu.

Příjemným bonusovým efektem obchodní války je efekt na Rusko. Tomu se ekonomicky nedaří také díky sankcím západního světa, což se podepisuje na zhoršující se životní úrovni. Když to už vypadalo, že se ekonomika největší země světa začne vzpamatoval, obchodní válka zastavila naděje.

Rusko vyváží do Číny enormní množství nerostných surovin. Oslabená čínská ekonomika ale způsobila pokles poptávky, Rusko tak vyváží méně a za levnější.

Bude euro silnější než libra?
Britská libra „atakuje“ historické hodnoty, tak slabá skoro nikdy nebyla. Další oslabení přišlo poté, co nová čísla HDP ukázaly zmenšení ekonomiky oproti minulému kvartálu, první pokles za 6 let.

Po nedávném poklesu platí, že za jednu libru dostanete 1.21 dolaru nebo 1.08 eura. V případě tvrdého Brexitu může libra padnout až na paritu s dolarem, za jednu libru byste tak dostali jeden dolar. V takové situaci se euro stane silnější měnou jako libra, pokud se nestane něco nečekaného na straně eura.

Situace nevypadá růžově, britská centrální banka se již pomalu připravuje na snižování sazeb, aby pomohla oslabující ekonomice na ostrovech. Nižší sazby oslabí libru ještě více, dovoz ze zahraničí se Britům tak ještě více prodraží.

Nový premiér Boris Johnson kráčí řízky krokem k tvrdému Brexitu, jiné realistické scénáře se aktuálně před očima nerýsuje. Kdo chce kam, pomozme mu tam – z Británie je již dnes výborný příklad pro jiné evropské národy. Tři roky výsměchu a útrap udusili mnohé snahy o podobné referenda.

Z domova
Národní banka Slovenska má nové vedení ve formě Petra Kazimíra jen krátce, ale už stíhá „ztrpčovat život bankám“. Od těch požaduje navýšení takzvaných polštářů, tedy rezerv, které musí banky držet pro případ krize.

Zjednodušeně řečeno, banky si musí vyplácet trochu méně zisků a více peněz musí podržet pro případ, že by najednou hodně Slováků přestalo splácet své hypotéky. Banky budou kňourá, ale v konečném důsledku je to dobré pro ně, pro nás i pro ekonomiku jako takovou.